Премиерът Бойко Борисов инспектира строежа на АМ "Хемус" в участъка между Боаза и пътя Велико Търново-Русе.
Пред журналисти Борисов обеща и коледни добавки на пенсионерите, както и ръст на заплатите с 10% с новия бюджет за 2020 г.
"Горанов казва, че закъсняваме за Търговище", пошегува се след това той, прекъсвайки обещанията за по-високи доходи.
"Тези, които ви обещават повече, ви лъжат, защото реално няма как. Не можем да похарчим повече, отколкото изкарваме, за да не задължим следващите поколения. И във всичко това, външният дълг е намалял на 20%. Миналата година върнахме 2.4 млрд. външен дълг", пресметна Борисов.
На видео в профила му в социалната мрежа Facebook се вижда, че премиерът сам кара джипа на НСО по изграждащото се трасе от "Хемус". Той разясни и на пасажерите в колата какво се вижда наоколо и какво предстои.
"А после колко лесно изглежда, като отидем в някое студио и викат - стига с тия магистрали, дай да си говорим за фугата на "Граф Игнатиев". Хиляди българи работят на тези участъци. Тук се насипва, отводнява се, а там се рушат скали. С тази отсечка разстоянието, което сега се взима за 30 минути, ще се изминава за 2", разказа той.
"Приятно е така, планина, ливади и след това гледаш как се ражда и как пораства (магистралата), а в същото време държавният дълг намалява", коментира премиерът.
Борисов каза, че работата на обекта е денонощна, а за летния сезон с изграждането си тази отсечка ще спестява половин час в трафика.
Заедно с премиера на проверката са зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков, както и финансовият Владислав Горанов.
През април Борисов направи символична първа копка на новия етап от трасето, който е 134 км и е разделен на 6 участъка. Той трябва да бъде завършен през 2023 година.
За изграждането му държавата отдели 1.12 млрд. лв. Премиерът вече се обзаложи, че с пускането на АМ "Хемус" в експлоатация ще се увеличи брутният вътрешен продукт на страната с поне 10%. Борисов каза, че е възможно строителството да е бързо заради законовите промени, които позволяват съкращаване на сроковете за отчуждителни процедури и изрази надежда президентът да не наложи вето на поправките.
"Тол системата е справедлива и вчера на срещата ми с превозвачите няма някой, който да е против", каза премиерът пред журналисти. По думите му тежкият трафик, който износва най-много пътищата, трябва да си плаща за това.
"Август месец ще започнем два лота Търново - Русе, парите сме ги отделили, дотогава мисля, че процесът ще е необратим", коментира още той.
В отговор на въпрос премиерът каза, че от доста време от ДАНС се проверяват лица, заемащи висши държавни длъжности, а сега главният прокурор Сотир Цацаров просто огласява това.
"Не одобрявам, че някои от властите се опитват да се бъркат в съдебната система. Аз не викам магистратите един по един при мен", коментира Борисов срещите на президента Румен Радев в последните дни с висши представители на съдебната система. На въпрос защо държавният глава прави това, Борисов отговори: "Питайте него, аз отговарям на тая ливада след 2 г. да има заводи".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Унгарците гласуват на ключови избори, наблюдавани от ЕС, САЩ и Русия
Повечето храни, плодове и зеленчуци у нас продължават да поскъпват
Мирните преговори между САЩ и Иран завършиха без споразумение
Акция на седмицата: „Шелли груп“ ЕД
Заплашва ли ни нова финансова криза в сектора на частното кредитиране?
ЕС все още не може да намери решение за своите фискални правила
Жестока катастрофа в Румъния взе жертва и рани три деца
Рецепта за разядка с останалите яйца от Великден
Цените на храните продължават да растат на борсите у нас
Три зодии, които са майстори на лъжата
Реал Мадрид си връща Тони Кроос!
Историческо! Жена поема Унион Берлин
Липсата на Веласкес е бонус за Левски срещу ЦСКА
Как Левски оправда очакванията, за разлика от ЦСКА
Мачовете по телевизията днес, 12 април
След 34:0: Този път Сливен вкара "само" 31 гола на "боксова круша"
Изберете си шарено яйце и вижте какво важно събитие ви очаква през април
3 рецепти, с които да използвате яйцата от Великден
3 кето рецепти за Великден
Седмична таро прогноза за 13 – 19 април
Нумерологична прогноза за 12 април
Великден е, Христос воскресе!
И Мадяр гласува: Няма да загубим вота
Вървим към тотална икономическа криза
На Великден двама души получиха шанс за нов живот
Орбан даде своя вот, заяви, че е "тук, за да спечели"
Основните храни отново поскъпват, ето кои
Зимният сезон в курортите ни приключва
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера